Ako prvá Slovenka som študovala na jednej z najlepších business škôl na svete

Autor: Alexandra Lukáčová | 31.7.2017 o 0:05 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1478x

Priznám sa, že keď mi niekto ešte pred rokom spomenul Južnú Kóreu, v mysli sa mi vybavili dve veci – je v Ázii a má nebezpečného suseda. 

V tom čase sa na mojej univerzite (EUBA) začínalo výberové konanie na štúdium na prestížnych partnerských univerzitách, ktoré sa nachádzajú v Rusku, Amerike, Číne, Indii a samozrejme JK. Mojou prvou voľbou bola Amerika – hlavne kvôli tomu, že vďaka znalosti angličtiny by jazyková bariéra ani v bežnom živote mimo univerzity nepredstavovala problém. JK bola v ponuke univerzít nová a pre mňa druhá voľba. Keď mi v októbri minulého roku prišiel e-mail so správou, že si od februára môžem baliť kufre a odsťahovať sa na semester do JK, striedali sa vo mne pocity nadšenia a miernej paniky. Od februára som sa mala stať prvou slovenskou študentkou na SolBridge International School of Business v meste Daejeon.

Študenti, ktorí študovali v zahraničí vedia, že akonáhle hosťujúca univerzita prijme Vašu nomináciu začína sa administratívny maratón. Je potrebné vyplniť prihlášku, vybrať si predmety, zaslať univerzite potvrdenie o znalosti cudzieho jazyka, potvrdenie o návšteve školy, výpis známok, kópie cestovných dokladov, univerzitného preukazu, poistenia a dohodnúť si Skype interview. Táto časť mala najmä vďaka môjmu regionálnemu manažérovi na SolBridge, Romainovi, úplne hladký priebeh. Váš regionálny manažér na Vás dohliada počas celej prípravnej fázy a rovnako aj počas samotného štúdia.

Začiatkom februára nastal deň D a ja som po emotívnej rozlúčke s rodinou nastúpila v Prahe do lietadla, ktoré smerovalo priamo na medzinárodné letisko Incheon. Na SolBridge sú na zahraničných študentov zvyknutí - Vašimi spolužiakmi sa stávajú ľudia z Ruska, Indonézie, Vietnamu, Číny, Kazachstanu, Uzbekistanu, Francúzska, Španielska, Mexika, Pakistanu, Bangladéša...Od príletu sa v podstate nemusíte starať o nič. Na letisku Vás čakajú dvaja študenti, ktorí Vám pomôžu s batožinou a asistujú pri kúpe lístka na autobus, ktorý Vás dopraví priamo do centra Daejeonu. Možno to znie prekvapivo alebo sa pýtate prečo potrebujete pomoc – pokiaľ neviete po kórejsky, pomoc potrebujete. Na letisku sa samozrejme anglicky dohovoríte, ale čím viac sa vzďaľujete od Soulu alebo Incheonu, tým viac klesá možnosť, že Vám angličtina pri bežnej komunikácii bude stačiť. Podobne ako na letisku, tak aj na autobusovej stanici v Daejeone Vás privíta Váš budúci spolužiak, ktorý Vás nasmeruje k taxíkom a taxikárovi odovzdá presné inštrukcie ohľadom internátu. Na internáte Vás už samozrejme očakávajú a vy si môžete konečne po 11-hodinovej ceste znásobenej 8-hodinovým časovým posunom oddýchnuť, aby ste sa vedeli pripraviť na prvý vyčerpávajúci týždeň pred Vami.

Na základe kórejských zákonov je cudzinec povinný po príchode do JK absolvovať röntgen hrudníka, fotografovanie tváre a snímanie odtlačkov prstov na imigračnom úrade. Ďalej sa odporúča založenie bankového účtu a zakúpenie kórejskej SIM karty (ak máte mobil, ktorý podporuje iba 3G sieť a chystáte sa do JK, môžete ho rovno nechať doma – v JK funguje iba 4G pokrytie, prípadne najnovšie 5G na testovaných miestach). Pripravte sa na to, že keby ste sa riadili pravidlom, že predtým než niečo podpíšte je potrebné si to dôkladne prečítať, v JK by ste sa dlho neohriali – tlačivá a dokumenty sú vo väčšine prípadov iba v kórejčine (v tomto prípade nám asistovali naši kórejskí spolužiaci).

Po absolvovaní orientation week sa na SolBrigde začína náročný 15-týždňový semester. Ako MBA študent som si mohla vybrať z ponuky predmetov maximálne 4, čo bohato stačí, nakoľko zvládnuť ich chce veľa síl a odhodlania. Veľkou výhodou je, že väčšiu časť známky tvoria projekty, úlohy, zadania počas semestra a final exam je už len symbolickou bodkou a zhrnutím za celým semestrom. Zabrať treba hneď od začiatku – opravné termíny na SolBridge totižto neexistujú. Úprimne, väčšina študentov ich ani nepotrebuje, keďže Vás učia vyučujúci, ktorí Vám svoje znalosti a vedomosti chcú odovzdať a dbajú nato, aby ste z ich hodín odchádzali s čo najlepšími poznatkami a následne ich už len premietli do individuálnych alebo skupinových projektov a zadaní.

Osobne som mala šťastie navštevovať hodiny prof. Parka, ktorý je absolventom Harvardu a tak som dostala príležitosť skúsiť si ako študujú budúci právnici z Harvardu – prostredníctvom analýzy množstva prípadových štúdií a súdnych rozhodnutí. Vďaka prof. Cordierovi, ktorý je vášnivým horolezcom, sme mali možnosť zažiť simulovaný výstup na Mt. Everest a preveriť si ako dokážeme fungovať v tímoch. Prof. Kangrokovi vďačím za to, že som sa po intenzívnom trápení sa s kórejským jazykom dokázala dohovoriť s taxikármi, kúpiť si lístok na autobus alebo so strážnikom v obchodnom centre prebrať slovenský tenis.

To, čo sa píše na webovej stránke SolBridge je na 100% pravda – je to naozaj rozmanitá, multikultúrna, medzinárodná business škola, ktorá sa môže hrdiť tým, že sa nachádza medzi top 5% business škôl na svete (moje krátke zhrnutie si v anglickom jazyku môžete prečítať tu). Štúdium v JK bolo pre mňa tým najlepším, čo ma zatiaľ v mojom študentskom živote stretlo.

Samozrejme, začiatky neboli vôbec jednoduché a slovné spojenie ,,kultúrny šok“ som si vyskúšala na vlastnej koži. JK a mesto Daejeon mi postupom času prirástli k srdcu. Po krátkej dobe sa jednoducho prestanete zamýšľať nad tým prečo Kórejci vyhadzujú vrecia s odpadom rovno na ulicu, že túlavú mačku spoznáte podľa odrezaného chvosta, že automaty, z ktorých si za pár kórejských wonov môžete vytiahnuť plyšáka sú úplne normálnym spôsobom trávenia voľného času a pri prechádzke stratíte asi dvadsať minút času čakaním na zelenú na priechode pre chodcov. Rovnako s nadšením vymeníte McDonald´s za jeho kórejskú verziu Lotteriu, kimchi (kórejskú tradičnú špecialitu) budete buď nenávidieť alebo zbožňovať, pochopíte, že rifle s číslom vyšším ako 40 si kúpite s veľkou pravdepodobnosťou iba v Uniqlo a ak na verejnosti nechodíte v šľapkách Adidas alebo Nike, tak podľa mladých móde nerozumiete. Budete prekvapení, akí sú Kórejci milí a nápomocní, vodiči autobusov a taxíkov veselí a zhovorčiví a kriminalita takmer na nulovej úrovni, čiže sa cítite bezpečne v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu.

Kórea sa Vám zaručene dostane pod kožu – zistíte to hlavne tak, že keď sa odtiaľ vrátite domov ešte dlho sa pri vchádzaní do Tesca, fitka či kina budete automaticky ukláňať! 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?